Taktiky lovu pre začínajúcu pstruhovú sezónu


Tak a je to tu! Pre mnohých muškárov sa začína dlho očakávaná pstruhová sezóna. Aj keď jarná rybačka v apríli či máji nebýva na mnohých našich podhorských tokoch práve najprodúktivnejšia, každý nadšený muškár opäť rád opráši svoje muškárske náradie a s pocitom nedočkavosti vyrazí k vode len tak si zašvihať a obhliadnuť svoj obľúbený revír.

Voda v našich podhorských potokoch a riekach sa v jarnom období vyznačuje veľmi nízkou teplotou a zvýšenými prietokmi, ktoré sú priamym dôsledkom práve sa topiaceho snehu na kopcoch. Pstruhy ako všetky ostatné ryby reagujú na studenú vodu nižšou aktivitou a tak aj nižšia početnosť úlovkov na jar zodpovedá týmto podmienkam. Chladná voda však nemá vplyv len na malátnosť rýb, ale aj celkovo na množstvo hmyzu vo vode a okolo nej. Rojenie v apríli a v prevažnej väčšine mája je viacmenej limitované na malé druhy čiernych pakomárikov a kde tu vyletí prvý potočník či pošvatka. Napriek lúčiacej sa teplej zime to inak nebude ani túto jar v oblastiach Nízkych a Vysokých Tatier, kde na vrcholoch kopcov stále nájdeme pomerne dosť snehu.

Akou taktikou na pstruhy v rieke v tomto období?

Všeobecne je známe, že jarné obdobie je pre muškára na rieke prevažne obdobím strímrovania tzn. používania napodobenín malých rybiek, pijavíc a podobne. Táto metóda sa zdá byť najefektívnejšia práve pre schopnosť muškára pohodlne obsiahnuť takmer celý rozvodnený tok. Navyše musíme brať aj do úvahy úsporný režim pstruha, ktorý bude útočiť len na energeticky zaujímavú potravu tzn. dostatočne blízko jeho stanovišťa a dostatočne veľkú. U strímrov by sme to však veľkostne na jar nemali moc preháňať, keďže ideálne sú skôr menšie vzory od č.14 do č.10. Na jar svoju účinnosť potvrdzujú čierne pijavčkové vzory ako Viva a jej podobné odvodené čierne bugrové vzory s krikľavo zeleným, žltým alebo červeným spúšťačom. Uspieť môžme aj s menšími napodobeninami poteru. Pri strímrovaní na riekach používame šnúry s rôznou schopnosťou potápať sa v závislosti od hĺbky a sily prúdu, no našim zámerom je dostať sa čo najviac ku dnu kde sa v tomto čase ryby nachádzajú a moc sa im odtiaľ nechce.

V jarnom období môžme skúsiť uspieť aj s nymfovaním a to hlavne na menších tokoch kde sa nám bude o trochu jednoduchšie zameriavať stanoviste pstruha. Tie budú vyhľadávať skôr pokojnejšie úseky riek, miesta za prekážkami a pod. ktoré im umožnia ušetriť viac energie. Vzhľadom na malý nálet hmyzu by sme sa mali sústrediť na rôzne druhy vodných živočíchov ktoré nájdeme vo vode počas celého roku. Správnou voľbou by boli preto kriváky v prírodných farbach, napodobeniny pošvatiek, alebo schránok potočníkov ktoré sú zaujímavým sústom pre ryby v tomto ročnom období.

Suchú muchu v období apríla a mája na väčšine našich tokov použijeme len výnimočne. Mokré muchy však môžme úspešne použiť ako príves pred strímre.

Stojaté vody

O niečo lepšie vyhliadky na úspech nám dávajú naše pstruhové stojaté vody . Voda je aj v nich studená, taktiež ovplyvnená roztápajúcim sa snehom, no zároveň čoraz silnejšie a teplejšie slnečné lúče dokážu ohriať vodu vo vyšších vrstvách a na plytčinách. To má pozitívny vplyv tak na rojenie hmyzu ako aj na aktivitu pstruhov. Za chladnejšieho počasia a vody sa pstruhy a ryby držia skôr v spodných vrstvách vody, až celkom pri dne, kde je obyčajne teplejšia voda.

Taktika lovu na stojatých vodách na jar

Vzhľadom na to, že pstruhy sa zdržiavajú prevažne hlbšie, vhodné je pri love využiť potápavé šnúry, prípadne dostatočne zaťažené muchy na dlhom nadväzci. Podobne ako pri love na potokoch a riekach aj na stojatých vodách sa osvedčia už spomenuté vzory strímrov, ktoré by sme mali viesť hlavne na začiatku sezóny skôr pomalšie. Štýl priťahovania ako je rýchlosť, a dĺžka ťahov treba odskúšať a prispôsobiť priamo na mieste. Treba pritom brať však ohľad na to, že ryby sú pomalšie.

Čierne a tmavé larvy pakomárov ale aj iných vzorov nýmf ako napr. montána či marcovka (č. 14-10) sú určite vhodnou alternatívou ku strímrom a častokrát môžu predčiť strímre svojou účinnosťou.Najdôležitejšou úlohou je dostať ich do správnej hĺbky. Ak lovíme v nižších vrstvách vody, môžme využiť tak pomaly potápavé ako aj intermediálne šnúry a dlhšie fluorocarbonové nadväzce s dvomi alebo tromi muchami pričom na ich koniec by mala ísť najťažšia mucha, kotva. Takúto zostavu potom priťahujeme veľmi pomalými osmičkami, prípadne vedieme staticky.

Prajem úspešný začiatok novej sezóny!

http://www.nahaaku.wordpress.com

3 thoughts on “Taktiky lovu pre začínajúcu pstruhovú sezónu

 1. Zdravim Vladimir, velmi prijemne a poucne citanie na stranke.
  Chcel by som sa Vas opytat aky silon pouzivate na pripravu francuzskeho navazca? alebo je lepsie kupit hotovy ? ja som skusil pripravit francuza z dvoch roznych priemerov silonov, ale mal som pocit, ze klasicky silon sa dost lepi na prut a lahsie nymfy som nemohol vyhodit od prutu…

  mate skusenosti aj s lovom na hranicnych vodach, napri. dunajec? je mozne tam lovit celorocne? vdaka za odpoved. Pozdravuje
  David

  1. Ahoj David, na francuza mozes pouzit bezny silon 035-045 aby si dosiahol vacsiu vahu a kontrolu. S hotovymi francuzmi nemam moc skusenosti, treba si nechat poradit, ale je to urcite lepsia volba. Ja som na francuze pouzival Camo od Cortalandu, bol som spokojny, teraz ale hlavne castingove nadvazce na more ktore su konicke po celej dlzke a dlhe su aj 15 metrov. Dlzku si upravujem podla potreby.

   Na hranicnych vodach nechytam, iba minimalne, no na nasej strane platia identicke zakony ako vsade inde. Poliaci to maju inak, avsak neovladam to uplne. Z pocutia sa mi mari, ze chytaju pravdepodobne cely rok.

 2. Vdaka za odpoved. A mohol by si poslat nejaky link na ten morsky nadvazec? s francuzom som zacal len minuly rok, musim si este vela veci osvojit. aky typ indikatoru pouzivas, ak vobec nejaky?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s