Správne naviazanie suchej mušky – Prvý krok k jej úspešnej prezentácii


Chytanie na sucho patrí medzi najvzrušujúcejšie, ale zároveň aj najobtiažnejšie techniky lovu vôbec. Vari najdôležitejším faktorom ktorý ovplyvňuje náš úspech pri vode je okrem správneho výberu mušky aj jej dokonalá prezentácia. Nebudem ani prvým a určite ani posledným muškárom keď poviem, že základom je perfektne zvládnutý hod a s tým súvisiace prirodzené postavenie a nehybné vedenie mušky na hladine v miestach kde očakávame záber. Činiteľov ktoré budú ovplyvňovať našu úspešnosť pri love na sucho je určite viacej, no správne naviazané suché mušky nám môžu výrazne uľahčiť aj ich správnu prezentáciu.

Ak hovoríme o správnom naviazaní suchých dospelých vzorov podeniek, potočníkov, pošvatiek, ale aj pakomárov, tzn. zástupcov najväčších skupín vodného hmyzu na našich tokoch, hovoríme o takom spôsobe ich naviazania, aby sme zabezpečili ich vzpriamené postavenie na vode, tak ako je to prirodzené v dospelom štádiu u všetkých týchto skupín vodného hmyzu. Častou chybou menej skusených muškárov môže byť práve prehliadnutie alebo podcenenie tohto faktora hneď pri viazaní mušky. To môže mať za následok, že muška má na hladine neprirodzené postavenie, napr. líha si na stranu alebo je nad hladinou, a tak stráca pre ryby svoju atraktívnosť. Ak navštevujeme vyťaženejšie revíry, práve maličkosť akou je postavenie mušky na hladine môže výrazne ovplyniť výsledok nášho lovu.

Bez ohľadu na materiál, existuje niekoľko jednoduchých, ale aj komplikovanejších techník ako sa vyhnúť týmto nežiadúcim vlastnostiam suchých mušiek. Časti mušky ktoré budú mať stalizačnú funkciu a na ktoré by sme mali v prvom rade upriamiť našu pozornosť sú štety alebo nožičky. Ak zostaneme u materiálovej klasiky, ktorou je bezpochyby perie z hlavy a krku kohúta alebo sliepky, obe časti tela mušky poskytujú možnosti ako stabilizovať mušku pričom dokonale postačí ak využijeme funkciu iba v jednej z týchto častí.

Štety do V a CDC dubbing na hrudi zabezpeč� správne posadenie suchej muške.

Prvým a veľmi jednoduchým spôsobom ako môžme stabilizovať suchú mušku do vzpriamenej polohy je , že zadné štety mušky roztvoríme do tvaru V. Tento efekt sa dá dosiahnuť pomocou nite ktorú vopred priviažeme na koniec ramienka háčiku. Potom priviažeme štety, ktoré predelíme preklopením nite. Dôležité je aby sme na každej strane použili po tri-štyri štety, čo by malo postačovať pre menšie vzory. Pri väčších muškách alebo ak sa chystáme to prúdivejších tokov, ktoré si budú vyžadovať lepšie plávacie vlastnosti, môžme použiť aj viac štetov. Táto technika je vhodná pri napodobňovaní dospelých ale aj rodiacich sa podeniek pričom na nôžky si už spoľahlivo vystačíme len s jemným dubingom z CDC, tuleňa alebo veverice, ktorý je dobré ešte vyčesať pomocou suchého zipsu po bokoch. Dosiahneme tak štíhlu a jemnú napodobeninu. Je to rýchlejšie a možno aj jednoduchšie ako vytvorenie nožičiek z pier z kohúta.

Klasické prevedenie nožičiek s podstrihnut�m v spodnej časti.

Druhým opäť jednoduchým a spoľahlivým spôsobom stabilizácie našej mušky je vytvorenie klasických kohútích nožičiek, ktoré však zo spodu po dokončení zostrihneme. Takto zabezpečíme dobré dosadnutie a polohu mušky priamo na hladine, aj keby sa počas letu muška mierne naklonila. Ak štety nepodstrihneme telo mušky jednak môže stáť neprirodzene nad hladinou pretože štety ju k nej nepustia alebo môže stáť aj bokom. Malým zostrihnutím nožičiek muške určite neublížime, práve naopak. Túto techniku možme využiť pri všetkých druhoch suchých múch od podeniek, cez potočníky až po pošvatky.

Nožičky prevedené technikou parašut.

Tretím spôsobom vytvorenia stabilnej mušky je známa a dosť populárna technika “parašut”. Ide tu o omotanie kohútieho pera alebo iných vhodných materiálov okolo krídla mušky čím sa vytvorí dáždnik, ktorý zabezpečí stabilnú polohu mušky na hladine. Tento spôsob viazania je určite efektný a rovnako efektívny pri viazaní podeniek ale jeho miernou nevýhodou je, že menej zruční viazači môžu mať problémy s dostatočne kvalitným zvládnutím tejto techniky. Východisko môžme nájsť v predošlých variantách, ktoré určite nezaostávajú v efektivite, a sú jednoduchšie prevedením.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s